1 dinar z Algierii, z roku 1964. W sumie żadna rewelacja: moneta jakich wiele.

Zwróćcie jednak uwage na pewien element znajdujący sie na rewersie: na samej górze, między flagami, znajduje sie jakby dłoń z dwoma kciukami. To właśnie jest ręka Fatimy.

W Polsce wiąże się czerwone kokardki na dziecięcych wózkach, czerwone wstążki znaleźć można także na obrożach psopodobnych stworzeń (ratlerków, yorków i chihuahua), kotów itp. Kokardki owe służyć mają ‚ochronie’ przed ‚zauroczeniem’.

Dokładnie temu samemu służyć ma ręka Fatimy. Amulet ten – niezwykle popularny w krajach arabskich oraz w Izraelu (choć tam zwany jest ‚ręką Miriam’), chronić ma przed ‚złym okiem’. Jest symbolem, który ma zapewnić szczęście.

Nazwa wywodzi się od Fatimy, ukochanej córki Mahometa i jego żony Aiszy. Przez Muzułmanów Fatima (której imię – nawiasem mówiąc – nigdy nie zostało wymienione w Koranie) uważana jest za odpowiednik chrześcijańskiej Dziewicy Maryi i nazywana ‚Panią kobiet wszystkich krajów’. Pod jej (czyli Fatimy) opiekę zwracają się ludzie pokrzywdzeni, dotknięci jakąś niesprawiedliwością. Wiele kobiet szyickich, potrzebujących pomocy w rozwiązaniu swoich problemów, podróżuje do świątyń poświęconych Fatimie.

Amulety z ręką Fatimy, uznawane są za święte i pełnią funkcje ochronne, a pięć palców jej dłoni symbolizuje pięć filarów islamu.

Related Post

Wycieczka na Sokotrę Sokotra jest jednym z miejsc, które chciałbym odwiedzić. Obawiam się niestety, że to marzenie jest trudne do zrealizowania... Sokotra jest wyspą (a...
Ciekawa moneta o nieciekawej nazwie Z tą monetą wiąże się pewne wydarzenie. Otóż na jednym z polskich forów numizmatycznych znalazłem jej zdjęcie i pytanie: co to jest za moneta? Pierws...