Kończący się rok zawsze jest okazją do podsumowań. Spróbuję i ja podsumować kolekcję.

Największą monetą w kolekcji jest 25 pensów z Jersey, z 1977 roku. Ma 38,61 mm średnicy i 3 mm grubości. Z kolei najmniejszą monetą jest polski 1 grosz z 1949 roku. Ma zaledwie 14,7 mm średnicy.

 

 

 

 

 

 

 

Ale ani największa moneta nie jest najcięższą, ani najmniejsza moneta nie jest najlżejszą w kolekcji.

W kategorii ‚najcięższa moneta’ palmę pierwszeństwa dzierży złota dwudziestodolarówka z 1904 roku.  33,44 grama złota próby 0,950 czyni ją także najdroższą monetą w kolekcji. Warta jest ok. 1500 €.

 

 

 

 

 

 

Z kolei najlżejszą monetą jest 1 pitis pochodzący z Sułtanatu Palembang na Sumatrze, wybity w II połowie XVII wieku. Waży zaledwie 0,35 grama.

 

 

 

 

 

 

 

Najmniejszą ilość boków w grupie monet wielokątnych, posiada dwudolarówka z roku 2003, pochodząca z Wysp Cooka. I ta moneta zawsze będzie na miejscy pierwszym, bo mniej niż 3 boków już się mieć nie da…

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei największą ilość boków – bo aż 13, posiada moneta o nominale 20 koron, wybita w 2004 roku w Czechach:

 

 

 

 

 

 

 

Teraz monety z dziurkami (czyli ‚samiczki’). Najmniejszą (mam tu na myśli stosunek średnicy zewnętrznej do wewnętrznej) posiada 5 belgijskich centymów z 1963 roku: średnica wewnętrzna stanowi zaledwie 10% średnicy zewnętrznej:

 

 

 

 

 

 

 

Z kolei największą dziurę (bo dziurką już tego nazwać się nie da) posiada moneta o nominale 1 pice z roku 1945, pochodząca z dawnych Indii Brytyjskich. Średnica wewnętrzna stanowi aż 45% średnicy zewnętrznej: nic zatem dziwnego, że moneta wygląda jak podkładka pod śrubę:

 

 

 

 

 

 

 

Najstarszą monetą jest chiński 1 cash, wybity około 845 roku naszej ery. Pochodzi z dynastii Tang i inskrypcja na nim brzmi: Kai Yuan tong bao (开元通宝), co oznacza ‚monetę z początków dynastii Tang’.

Za kilka dni moneta straci jednak miejsce na podium, ponieważ w drodze jest już moneta odlana (chińskie monety były odlewane, a nie bite) między 7 a 22 rokiem naszej ery.

 

 

 

 

 

 

 

I to by było chyba na tyle tegorocznego podsumowania.

Do siego roku!

Related Post

Ułamki Przyzwyczailiśmy się do tego, że jedna złotówka to 100 groszy, jedno euro - sto centów - podobnie jak dolar. Ale nie zawsze tak było.  W większości k...
Zapraszamy do Trójki Dziś jest (ponoć) Światowy Dzień Radia. Oto moneta będąca uhonorowaniem mojej - niegdyś ukochanej - Trójki. Z żalem używam czasu przeszłego; pomimo ki...
Jeśli w ‚Milionerach’… ... padłoby pytanie: 'Na ilu kontynentach obowiązuje waluta euro?' i ktoś odpowiedziałby: no jak to na ilu? Przecież euro to waluta europejska - czyli...