… padłoby pytanie: ‚Na ilu kontynentach obowiązuje waluta euro?’ i ktoś odpowiedziałby: no jak to na ilu? Przecież euro to waluta europejska – czyli na jednym! – to przerżnąłby z kretesem. Bo byłaby to zła odpowiedź! A jaka jest poprawna? No to spróbujmy policzyć. 

Cypr od 2005 roku posługuje sie walutą euro. Ale przecież wyspa Cypr terytorialnie należy do Azji – a nie do Europy! A zatem mamy Azję. Drugi kontynent.

Przenieśmy się teraz do Afryki.

Na kontynencie afrykańskim posiada swoje terytoria Hiszpania: jest to Ceuta i Melilla. Wyspy Kanaryjskie, wchodzące w skład Makronezji, sa także własnością Hiszpanii, choć geograficznie należą do Afryki.

Ale Makronezja – to również (między innymi oczywiście) Azory i Madera, które przecież należą do Portugalii.

Jakby tego było mało, na Oceanie Indyskim, na wschód od Magaskaru leży wyspa Reunion, która jest terytorium zamorskim Francji. I tam też płaci się w euro! To już trzy kontynenty!

W Ameryce Południowej leży Gujana Francuska. Jak myślicie, w jakiej walucie podane są ceny w sklepach?

Ale to nie koniec amerykańskiej wyliczanki. Jest jeszcze Gwadelupa, Saint-Barthelemy, Martynika i Saint-Martin a wrchipelagu Antyli.

Cztery.

No to Ameryka Północna. Tam też jest miejsce, gdzie płaci się euro: to Saint-Pierre i Miqulion, leżące na południe od kandayjskiej Nowej Funlandii. Mamy zatem piąty kontynent.

Co nam zostało? Australia i Oceania oraz Antarktyda. Ten ostatni kontynent jest ‚bezpaństwowy’ – więc odpada. Australia i Oceania z resztą też – choć sa tam terytoria należące do Francji. Tyle, że posiadaja własna walutę.

A zatem euro możemy płacić w sklepach w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i oczywiście w Europie.

To byłaby poprawna odpowiedź.

Related Post

Ułamki Przyzwyczailiśmy się do tego, że jedna złotówka to 100 groszy, jedno euro - sto centów - podobnie jak dolar. Ale nie zawsze tak było.  W większości k...
Zapraszamy do Trójki Dziś jest (ponoć) Światowy Dzień Radia. Oto moneta będąca uhonorowaniem mojej - niegdyś ukochanej - Trójki. Z żalem używam czasu przeszłego; pomimo ki...
Mija rok… Kończący się rok zawsze jest okazją do podsumowań. Spróbuję i ja podsumować kolekcję. Największą monetą w kolekcji jest 25 pensów z Jersey, z 1977 ...