Na wszystkich brytyjskich monetach pojawia się wizerunek aktualnie panującego władcy. Gwoli ścisłości: nie tylko na brytyjskich, ale również np. na australijskich, kanadyjskich czy karaibskich znaleźć można portret brytyjskiej królowej czy króla.

Najstarsza angielska moneta jaką mam, pochodzi z roku 1900 i przedstawia królową Wiktorę. To od jej imienia wzięła się nazwa ‚epoka wiktoriańska’. Koronki i suknie szczelnie zakrywające ciało były symbolem kobiecości tamtych czasów, narzuconym przez królową. Kobieta miała siedzieć w domu, byc dobrą żoną i matką, piękną i zaradną, pracowitą i odpowiedzialną. Tylko dlaczego w owym czasie w Anglii nastąpił gwałtowny rozwój prostytucji?

Królowa Wiktoria panowała w latach 1837-1901. Następcą królowej Wiktorii był jej syn – Edward VII. Mimo że panował zaledwie 9 lat (od 1901 do 1910 r.), okres jego rządów nazwany został ‚epoką edwardiańską’. Poluzowano nieco rygory społeczne, był to także czas rozwoju kultury, sztuki i techniki.

Po Edwardzie VII rzady przejął Jerzy V. Wykształcony, konserwatysta, żołnierz. To za jego rządów miała miejsce I wojna światowa. Obaj jego synowie walczyli na froncie, on sam także pojawiał się na polach bitew. Umarł po 16 latach panowania, w roku 1936.


Kolejnym władcą był jego syn – Edward VIII. Pewnie gdzieś są monety z jego wizerunkiem – ale ja ich w kolekcji nie mam. Odnotowałem go tylko dla zasady, bowiem panował niecały rok i zrzekł się korony.
Koronę po nim w roku 1936 odziedziczył Jerzy VI Winsor. Był zupełnie nieprzygotowany do pełnienia władzy: na oczy nie widział wcześniej dokumentu państwowego! Jąkał się, co było jego ogromnym kompleksem. Czas jego panowania – to II wojna światowa oraz rozpad Imperium Brytyjskiego. Panował do roku 1952.


Po nim rządy objęła, panująca do dziś, Elżbieta II. Na monetach z wizerunkiem królowej doskonale widać upływ czasu…

 

 

 

 

 

 

 

Related Post

Zagadka Nie nie... To nie jest zagadka dla Was: to była zagadka dla mnie. Kilka miesięcy temu z Indonezji dostałem przesyłkę z XVII-XVIII wiecznymi pitisami ...
Grosz do grosza… Trochę sfatygowana moneta. Ale trudno: innej nie mam...1 grosz litewski z roku 1627 jest monetą srebrną, bitą za czasów Zygmunta III Wazy. Bito go w k...
Korona św. Stefana Węgierska moneta z roku 1893 o nominale 20 fillerów urodą nie grzeszy. Ot, zwykły aluminiowy 'blaszak'. Na jej rewersie znajduje się korona św. Stefan...
Kogut ze Strait Settlements Ta stara, miedziana moneta o nominale 1 kepinga, z wizerunkiem koguta na rewersie, pochodzi ze Straits Settlements. Słyszeliście o takim kraju?Najpier...