Oczy całej Europy są dziś zwrócone na hiszpańską Katalonię. Odłóżmy jednak na bok aspekt polityczny owego zainteresowania.

Stolicą Katalonii jest Barcelona, a w niej, w 1992 roku odbyły się XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Fakt ten został,upamiętniony na hiszpańskiej monecie o nominale 25 peset. Co ciekawe, monetę wydano w roku 1990, a więc dwa lata przed olimpiadą. 

Na awersie monety widnieje król Juan Carlos I, na rewersie lekkoatleta skaczący wzwyż. Jest to relatywnie niewielka moneta, mająca średnicę 19,5 mm; bita była ze stopu brązu i aluminium. Moneta oczywiście jest już poza obiegiem, ponieważ w Hiszpanii obowiązują euro.

Najpierw o Igrzyskach Olimpijskich. Były to spokojne igrzyska, beż żadnych politycznych sensacji. Po raz pierwszy prowadzono nowe konkurencje: badminton, baseball i judo kobiet. Sportowcy niemieccy po raz pierwszy od wielu lat wystąpili w jednych barwach, Litwa, Łotwa, Estonia i Chorwacja dla odmiany – po raz pierwszy jako samodzielne państwa, nie zaś jako część Związku Radzieckiego czy Jugosławii.

W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 19 pozycji, zdobywając ogólem 19 medali: 3 złote, 6 srebrnych i 10 brązowych. Złoto dla Polski wywalczyli: Waldemar Legień w judo (waga średnia), Arkadiusz Skrzypaszek w pięcioboju nowoczesnym oraz zespół pięcioboistów: Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak i Arkadiusz Skrzypaszek.

Teraz o Barcelonie. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Hiszpanii jest stolicą autonomicznego okręgu Katalonii. Założona w starożytności przez Rzymian, jest dziś jednym z największych portów morskich w Europie, a także centrum gospodarczym, targowym, kulturalnym i turystycznym Hiszpanii. W Barcelonie znajduje się aż 9 zabytków wpisanych na liste światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym sa chyba kościół Sagrada Familia, który budowany jest od 1882 roku – a końca budowy wciąż jeszcze nie widać. Nie mniej znane są budynki i budowle zaprojektowane przez Gaudiego: park i pałac Guell, Casa Mila, Casa Vilens czy przepiękny secesyjny Casa Batillo.

Related Post

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy   Z mojej wiedzy wynika, że na przestrzeni dziejów w Polsce wybito jedynie dwie monety z otworem: 5 gr w roku 1939 i 2 złote w roku 2003. Ta d...
Wietnamki Moje dziecię wymyśliło niedawno, że skoro monety mają 'dziurki' - to są to 'samiczki'. A że latorośl jest prawie pełnoletnia, to wie o co chodzi i moż...
Monetarny ‚knot’ Monety - to z reguły małe dzieła sztuki. Starannie przemyślane w fazie projektu, precyzyjnie wykonane... Ale zdarzają się numizmatyczne 'knoty'. Ot, j...
Gdyby monety mogły mówić Oto taka sobie chińska moneta o nominale 1 cash. Nawiasem mówiąc - to moja najstarsza moneta, pochodząca z ok. 845 AD. Tak tak: 845 AD - czyli wykonan...